Plan Ekranı - Coğrafi Sınır

Coğrafi Sınırlar, aracınızın içinde uçmasına izin verilen ya da izin verilmeyen sanal bölgeler oluşturmanıza olanak sağlar. Ayrıca eğer izin verilen alanın dışına çıkıldığında yaplıacak eylemi de ayarlayabilirsiniz.

Coğrafi Sınır'a geneş bakış

ArduPilot users: Coğrafi Sınır sadece Rover 3.6 ve Copter3.7 ve üzeri sürümlerde desteklenir. Ek olarak günlük sürümlerin ya da stabil 3.6 sürümünün (erişilebilir olduğunda) kullanılmasını gerektirir. Eğer bağlanan cihaz tarafından Coğrafi Sınır seçeneği desteklenmiyorsa QGroundControl seçeneği göstermeyecektir.

Coğrafi Sınır Oluşturma

Coğrafi Sınır Oluşturmak için:

 1. Plan Ekranı'na gidin
 2. Görev Komutları Listesi'nin üstünden Geofence'i seçin

  Coğrafi Sınır butonunu seç

 3. Insert a circular or polygon region by pressing the Circular Fence or Polygon Fence button, respectively. Haritaya yeni bir bölge ve butonların altına sınırlarla ilgili yeni bir liste eklenecektir.

  Butonlara birden çok kez basarak birden çok bölge oluşturabilirsiniz, böylece karmaşık coğrafi sınırlar oluşturulabilir.

 4. Dairesel Bölge:

  Dairesel Coğrafi Sınır

  • Merkezi noktayı kaydırarak bölgeyi haritada hareket ettirin
  • Resize the circle by dragging the dot on the edge of the circle (or you can change the radius value in the fence panel).
 5. Çokgen Bölge:

  Çokgen Coğrafi Sınır

  • İçi dolu noktaları sürükleyerek köşeleri hareket ettirin
  • İçi dolu noktaların arasındaki içi boş noktalara basarak yeni köşeler oluşturun.
   1. Varsayılan olarak, inclusion bölgeleri olarak yeni bölgeler oluşturulur (araçlar bölge içinde kalmalıdır). Sınır panelindeki Inclusion onay kutusunun tikini kaldırarak, exclusion bölgelerine (aracın içinde uçamayacağı) dönüştürebilirsiniz.

GeoFence Düzenleme/Silme

Coğrafi Sınır panelinde Edit butonunu seçerek düzenlemek için bir coğrafi sınır bölgesi seçebilirsiniz. Daha sonra, önceki bölümde anlatıldığı gibi haritadaki bölgeyi düzenleyebilirsiniz.

Regions can be deleted by pressing the associated Del button.

Coğrafi Sınır Yükleme

GeoFence bir görevle aynı şekilde yüklenir, Plan tools'dan File'ı kullanarak.

Diğer Araçlar

Araçların geri kalanı, bir Görevi düzenlerken olduğu gibi çalışır.

results matching ""

  No results matching ""